Oświetlenie imprezy: Jakie są jego rodzaje? Co warto wiedzieć?

Foton, czyli cząsteczka światła, potrzebuje tylko nieco ponad 8 minut by pokonać ok. 150 milionów kilometrów – czyli przybliżoną odległość powierzchni Słońca od Ziemi. Jest to bardzo mało czasu – a profesjonaliści pracujący z oświetleniem często mają równie niewiele czasu by móc właściwie ustawić rozmaite urządzenia na czas imprezy. W tym artykule powiemy nieco o rodzajach tego typu urządzeń i o tym, co warto wiedzieć o świetle. Mamy nadzieję, że dzięki temu tekstowi, podstawowe kwestie na temat oświetlenia będą odpowiednio rozjaśnione. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje urządzeń oświetleniowych

Wyróżniamy bardzo wiele różnych przyrządów do podkreślania osób na scenie. W ich skład wchodzą m.in.:

  • Duże i mniejsze reflektory,
  • Specjalne LEDbary, oraz taśmy LED
  • Lasery,
  • Ruchome głowice,
  • Lampy na statywach lub lampy wiszące,
  • Jak i również ozdoby w postaci różnych żarówek czy świecących girland.

Wszystkie one mogą pomóc zbudować odpowiedni klimat, podkreślić dane chwile „show” dziejącego się na scenie, czy po prostu zachwycić widzów świetnymi efektami.

Jak światło wpływa na odbiór?

Właściwe oświetlenie wydarzenia to rzecz elementarna, która zdecydowanie poprawi i ułatwi odbiór eventu odbiorcom. Samo ustawienie źródeł światła jest zadaniem trudnym – należy wybrać m.in. odpowiednie kąty, pod którym będą ustawione. Inaczej też będzie wyglądało oświetlenie w zamkniętym pomieszczeniu, a inaczej na zewnątrz. Oczywiście należy także dobrać odpowiednie urządzenia, biorąc pod uwagę rodzaj wydarzenia (np. czy to będzie koncert czy konferencja) i czy event będzie odbywał się w dzień czy również w nocy. Jest zatem szereg różnych czynników, które wpływają na to jak należy ustawić lampy czy reflektory.

A w jaki sposób światło wpływa na odbiór? Przykładowo, zmiana z „ciepłego” światła (o ciepłej barwie np. żółtej) na „zimne” (o zimniejszej barwie, np. niebieskiej) może zupełnie zmienić odbiór wydarzenia. „Ciepłe” barwy są bowiem przyjemniejsze i świetnie oddadzą charakter większości koncertów, a „zimne” kojarzą się z chłodnym profesjonalizmem – będą zatem dobrym wyborem na np. konferencje.

Profesjonalny sprzęt to nie wszystko

Ale nie zapominajmy, że urządzenia to tylko jedna część sprzętu oświetleniowego. Jest jeszcze druga – czyli oprogramowanie, które pozwala sterować reflektorami, lampami i innymi urządzeniami, tworząc niesamowity pokaz świetlny. Tylko osoby doświadczone będą potrafiły odpowiednio zaprogramować pokazywanie się danych efektów świetlnych.

Jeśli szukasz specjalistów od oświetlenia lub od całej organizacji imprez – jesteśmy do usług. Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania dot. reflektorów, lamp, głowic, jak i innych urządzeń.

Copyright ® 2017 Unister Sound ul. Jana 11, 44-282 Łuków Śląski, tel.:535 958 807, email: biuro@unistersound.pl

designed by: simeone_design